WINCHELSEA OPEN TOURNAMENT LADIES DAY

Monday May 23rd 2016  STABLEFORD EVENT

A GRADE WINNER:  Stacey Thomas  – Apollo Bay  36pts ( C.B )

R/U : Heather Harley – Kooringal  36 pts

B GRADE WINNER:  Jill Hopper – Altona Lakes  33 pts  ( C.B )

R/U : Helen Gaylard – Inverleigh  33pts

N.T.P.    2/11 : Heather Harley – Kooringal

6/15 : Debby O’Shannessy – East Geelong

8/17 : Sue Holmes – Inverleigh

 

   

Wednesday 25 May 2016  

4 BBB Stableford

Winners –   D Lewis & C Currington  44 pts
Runners Up –  K Stanesby & R McDonald  43 pts C/B
Third –  M Hedger & N Byers  43 pts

NTP – 2nd & 11th – G Barfoot
NTP – 6th & 15th –  K Stanesby
NTP – 8th & 17th – D Mousely  ( Colac )

Friday May 26th : 2 Person Ambrose

Mens Gross – A Sarah ( Queens Park) & M Cowdrey ( 13th Beeach )    63                                                                                                           Mens Nett – M Tench & S Babb ( Barwon Valley )    60.05                                                                                                                                   Ladies Nett – B Stinchcombe ( Beeac ) & C Angus ( Beeac ) 70.75                                                                                                                          Ladies Nett R/ Up – A Waayers ( Inverleigh ) & C Stanesby 74.75                                                                                                                      NTP Ladies 2nd & 11th – Chris Angus                                                                                                                                                                        NTP Mixed 6th & 15th – Simon Babb                                                                                                                                                                  NTP  8th & 17th – Steve Humphries

 

Saturday – 27 Hole Stroke

Best Gross – B Dunn   64 + 37 – 101 ( East Geelong )
Runner Up – C Chapman  107  ( East Geelong )

A Grade 27 holes Nett – Ashley Hadler  ( Rokewood )  118 – 11 – 101.5

B Grade 27 holes Nett – Dusty Drayton ( Colac ) 119 – 13 – 99.5

A Div 18 hole Nett – Shane Reyland 79 – 11 – 68
B Div 18 hole Nett – Steve Cole 86 – 16 – 70

Over 50 27 hole Nett –  John Ciezki ( Buninyong )  109 – 3 – 106

A Div 9 hole Nett –  Matt Wilson 37 – 3 – 34
B Div 9 hole Nett –  Sam Desaram ( Barwon Valley )  41 – 10 – 31

NTP – 2nd & 11th –  Colin Gillet  ( Bannockburn )  HOLE in ONE
NTP – 6th & 15th –  James Daglas  ( Clifton Springs )
NTP – 8th & 17th –  Mat Trezise  ( Curlewis )

Sunday – Mixed Pinehurst

Winners –  Russell & Sue Holmes 74 – 8.25 – 65.75
Runners Up –  Michael Hedger & Stacey Thomas (Apollo Bay ) 75 – 9 – 66

Visitors Trophy –  John Owen & Caroline Dickens ( Barwon Heads ) 73 – 6.37 – 66.63

NTP – Ladies –  2nd & 11th : Sally Dyer  ( Bannockburn )
NTP – 6th & 15th   Claudia McCann ( Colac )
NTP – Men – 8th & 17th : Steve Beales (East Geelong )

Open Raffle Result
1st –   Greg Rigby
2nd – Helen Beales
3rd –  Wayne King
4th –  Rob McDonald
5th –  R Holmes
6th –   Ron McCann
7th –  Dennis Waterfall